Kariyer Bilgi Sitesi – Yurtdışı Pozisyon Maaşları, İstihdam ve İş Fırsatları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yurtiçi Maaşlar
 4. »
 5. Anestezi Teknikeri Maaşı

Anestezi Teknikeri Maaşı

Anestezi teknikerleri, ameliyathanelerde anestezi uzmanlarına yardımcı olan sağlık profesyonelleridir. Hastaların anestezi öncesi, sırası ve sonrasında bakımlarını sağlarlar. Bu kapsamda hastaların tıbbi geçmişlerini toplar, anestezi öncesi hazırlıklarını yaparlar, anestezi uygulamasını takip ederler ve hastaların ameliyat sonrası bakımlarını sağlarlar.

Kariyerbilgi Kariyerbilgi - - 4 dk okuma süresi
Anestezi Teknikeri Maasi

Anestezi teknikeri, anesteziyoloji ve reanimasyon alanında uzmanlaşmış bir sağlık profesyonelidir. Anestezi teknikerleri, cerrahi işlemler sırasında hastaların anestezi altında olmalarını sağlamak için anesteziyoloji ekibine yardımcı olurlar. İşleri, cerrahi ekibi desteklemek, anestezi ekipmanlarını hazırlamak ve bakımını yapmak, hastaların vital bulgularını izlemek ve anestezi altındaki hastaların güvenliğini sağlamak gibi görevleri içerir.

Anestezi teknikerleri genellikle anesteziyoloji bölümlerinde, cerrahi merkezlerde, hastanelerde ve ameliyathanelerde çalışırlar. Bu profesyonellerin eğitimi ve yeterliliği ülkeye ve sağlık sistemi gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir. Genellikle tıbbi bir eğitim alırlar ve anestezi teknikeri olarak özel bir eğitim ve sertifikasyon sürecinden geçerler.

Türkiye’de anestezi teknikeri maaşları, çalıştıkları kuruma, deneyimlerine, unvanlarına ve çalıştıkları sektöre göre değişebilir. 2023 yılı itibariyle, bir kamu hastanesinde çalışan anestezi teknikerlerinin başlangıç maaşı ortalama olarak 19.400 TL ile 32.600 TL arasında değişebilir. Daha deneyimli anestezi teknikerleri için bu rakam 27.000 TL ile 41.000 TL arasında olabilir. Özel sektörde anestezi teknikerlerinin başlangıç maaşı ortalama olarak 15.500 TL ile 29.000 TL arasında değişebilir. Daha deneyimli anestezi teknikerleri için bu rakam 23.000 TL ile 36.000 TL arasında olabilir.

Deneyime göre ortalama maaşlar

 • 0-5 yıllık deneyim: 19.400 TL
 • 5-10 yıllık deneyim: 24.000 TL
 • 10-15 yıllık deneyim: 29.600 TL
 • 15-20 yıllık deneyim: 35.200 TL
 • 20+ yıllık deneyim: 43.000 TL

Sektöre göre ortalama maaşlar

 • Kamu sektörü: 19.400 TL – 32.600 TL
 • Özel sektör: 15.500 TL – 29.000 TL

Sosyal haklar

Türkiye’de anestezi teknikerleri, çalıştıkları kuruma göre değişen bir dizi sosyal hakka sahiptir. Genel olarak, tüm anestezi teknikerleri yasal olarak aşağıdaki sosyal haklara sahiptir:

 • Ücretli yıllık izin: 21 gün
 • Ücretli hastalık izni: 18 gün
 • Doğum izni: 16 hafta
 • Ücretli ebeveyn izni: 16 hafta

Yaşam standartları

Türkiye’de yaşam standartları, ülke geneline göre değişkenlik gösterir. Büyük şehirlerde yaşam standartları daha yüksekken, küçük şehirlerde daha düşüktür. Türkiye’de ortalama bir dairenin kirası, şehire ve dairenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, aylık ortalama 9.000 TL ile 15.000 TL arasındadır. Ortalama bir arabanın fiyatı ise, marka ve modele göre değişmekle birlikte, 500.000 TL ile 1.000.000 TL arasındadır.

Özel durumlar

Türkiye’de anestezi teknikeri olarak çalışmak için, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen anestezi teknikeri lisans programını tamamlamak gerekir. Ayrıca, mesleki yeterlilik sınavını başarıyla geçmek gerekir.

Sonuç

Türkiye’de anestezi teknikeri maaşları, çalıştıkları kuruma, deneyimlerine, unvanlarına ve çalıştıkları sektöre göre değişebilir. Genel olarak, kamu sektöründe çalışan anestezi teknikerleri, özel sektörde çalışan anestezi teknikerlerine göre daha yüksek maaş alırlar. Türkiye’de anestezi teknikeri olarak çalışmak için, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen anestezi teknikeri lisans programını tamamlamak ve mesleki yeterlilik sınavını başarıyla geçmek gerekir.

İlgili Yazılar